Zdjęcie

Leasing, kluczowe aspekty

23.10.2009

Najważniejszy jest podział leasingu na dwie kategorie: leasingu operacyjnego oraz leasingu finansowego. Odpowiedź na pytanie, która forma leasingu jest korzystniejsza, nie jest prosta. Do każdego przypadku należy podchodzić indywidualnie. W obu typach leasingu inaczej należy ustalać koszty obciążające dany okres rozliczeniowy - wpływ na wynik finansowy, inaczej rozkładają się także wydatki, co z kolei wpływa na płynność finansową jednostki.

Pod względem finansowym oba typy leasingu różnią się tym, że w leasingu operacyjnym przez cały okres trwania umowy leasingobiorca jest obciążany fakturami w wartości brutto, tj. z VAT. W leasingu finansowym natomiast jednostka na początku płaci jednorazowo całą wartość VAT od wszystkich opłat leasingowych, a w trakcie trwania umowy otrzymuje noty obciążeniowe na wartość netto opłat. Wiąże się to więc z większym jednorazowym wydatkiem.

Ze względów podatkowych leasing finansowy może być korzystniejszy od leasingu operacyjnego dla firm opodatkowanych ryczałtem. W tej sytuacji bowiem decydującej roli nie odgrywa możliwość zaliczenia całości raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodów, gdyż w tej formie opodatkowania wysokość kosztów nie wpływa na podstawę opodatkowania.

Korzystając z naszych usług otrzymują Państwo pomoc wysokiej klasy specjalistów świadczących usługi doradcze dla firm. Wieloletnie doświadczenie na rynkach finansowych pozwala nam szybko i sprawnie ustalić Państwa potrzeby finansowe i wybrać najlepszą formę ich zaspokojenia.

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i dobieramy produkty finansowe najbardziej odpowiadające ich wymaganiom. Często są to produkty tworzone dla naszych klientów indywidualnie w instytucjach finansowych.

Korzystając z naszych usług oszczędzają Państwo czas i otrzymują fachową pomoc w doborze najbardziej optymalnego sposobu finansowania swoich potrzeb.

Wracaj

Skontaktuj się z nami